Zpět
Aktuálně / Společnost HERZ letos slaví 125. výročí
Společnost HERZ letos slaví 125. výročí
Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí Společnost HERZ letos slaví 125. výročí

Společnost HERZ letos slaví 125. výročí

TISKOVÁ ZPRÁVA

Bez SRDCE to nejde
HERZ slaví v roce 2021 125. výročí a ohlíží se za bohatou historií. Cesta od Wiener Armaturenfabrik, založeného v Herzgasse ve vídeňském Favoritenu v roce 1896, k mezinárodnímu koncernu stavebních technologií, byl dlouhý proces, charakterizovaný mnoha milníky a zlomovými okamžiky.

Armatury, lustry a lampy
Zakladatelé Franz Gebauer a Viktor Lehrner začínali s dvanácti zaměstnanci. Díky silnému rozvoji rakouské metropole města pracovalo brzy v továrně ve vídeňské čtvrti Favoriten více než 300 dělníků. Katalog produktů z roku 1908 již obsahoval tisíce produktů: uzavírací ventily, sanitární, kohoutkové, parní a plynové armatury, ale také prvky pro lustry a lampy z mosazi. Dnes je těžké si představit, za jakých okolností se tehdy pracovalo: Odlitky byly vyráběny litím do písku, na konci směny byla kolečka „černá“ a formy obaleny pískem. Výkresy neexistovaly, v soustružně byla finální podoba výrobku provedena podle vzorků. Díly byly obráběny na soustruzích ovládaných nohou. Tyto soustruhy byly poháněny hřídelí běžící nad stroji pomocí kožených převodových pásů. Parní stroj zajišťoval potřebný výkon pro pohon hřídele.

Kde je topení, tam je HERZ
Po rozpadu habsburské monarchie se obchodní trhy zmenšily a „zbytek Rakouska“ se ocitl v trvalé ekonomické nouzi. Společnost ale přežila těžké válečné a meziválečné roky, na rozdíl od výrobců se sídlem ve Vídni, jako byli firmy Kafowie, S. Lang a Pongratz & Bock.
V 50. letech se pak firma začala specializovat na topné armatury. Z té doby pochází stále známý zvuk „Wo Heizung, da HERZ“. Dnes tento slogan již dávno zastaral kvůli dalšímu rozvoji společnosti a rozšíření sortimentu do dalších oblastí.
 Gebauer & Lehrner upoutal pozornost médií v 70. letech minulého století transformací společnosti na Herz Armaturen AG, včetně účasti zaměstnanců. Zaměstnanci se stali akcionáři v souladu s duchem doby. Skupinová práce, brainstorming, skupinové dynamické experimenty a semináře formovaly aktivity společnosti. Tento nový typ společnosti však nepřinesl ekonomický úspěch. Rodina Lehrnerů musela své akcie prodat po sedmdesáti letech jako (spolu) majitelé, kormidlo převzal investor a akcionáři zaměstnanců vrátili své akcie.

Turbulentní roky: HERZ jde do zahraničí
Následovaly turbulentní roky, investor „ztratil zájem“ o společnost a začalo hledání kupce. Gerhard Glinzerer a dva partneři - všichni „milovníci mosazi, kovových špón a olejových emulzí“ - získali zakázku. Kupní smlouva byla podepsána v dubnu 1989. Konkurent, který měl o tradiční firmu také zájem, se ve svém závěru, že není třeba „poskytovat asistovanou sebevraždu a problém Herz se vyřeší sám“, naštěstí mýlil.
Na začátku 90. let podnikání postupnou internacionalizací nabíralo na rychlosti. Nebyly peníze na ofenzivu na trhu v západní Evropě. Ve východní Evropě jste po pádu železné opony mohli s malým týmem rychle začít. Síť prodejních společností byla rychle vybudována. Prvním cílem bylo Polsko, krátce poté následovaly pobočky v tehdejším Československu, v Maďarsku a v dalších zemích.

Deset let poté
O deset let později následovalo první převzetí výrobní společnosti ze strany Herz Armaturen, další akvizice a nové závody. V důsledku této expanze nyní skupina společností vyrábí tisíce produktů pro stavební technologie a stavebnictví na čtyřiceti místech ve dvanácti evropských zemích. Ať už jde o řídicí technologii, kotle na biomasu a tepelná čerpadla nebo izolační materiály, důraz je kladen na udržitelnost, ekologii a energetickou účinnost. Vlastní prodejní společnosti a partneři působí po celém světě a pro naše četné zákazníky jsou výrobky od HERZ synonymem pro kvalitu z Rakouska.
Toto výročí využíváme k poskytování informací o rozsáhlém sortimentu a našich vysokých standardech pro inovativní kvalitu a spolehlivost, udržitelnost a energetickou účinnost.

Gerhard Glinzerer