Zpět
Naši klienti / Naši zákazníci - Kateřina Zemanová
Naši zákazníci - Kateřina Zemanová
Naši zákazníci - Kateřina Zemanová Naši zákazníci - Kateřina Zemanová Naši zákazníci - Kateřina Zemanová Naši zákazníci - Kateřina Zemanová Naši zákazníci - Kateřina Zemanová

Naši zákazníci - Kateřina Zemanová

V pokračování série rozhovorů s našimi zákazníky Vám představíme Kateřinu Zemanovou, ředitelku Vodního domu v Hulicích, v sousedství vodní nádrže Švihov.

Dobrý den, paní Zemanová. Potkáváme se uprostřed léta v areálu Vodního domu plného mokrých dětí užívajících si ochlazení v soustavě potůčků, mlýnků, vodopádů. Co je největším lákadlem pro návštěvu Vodního domu? 
V době horkého léta je to určitě venkovní atrium plné vodních hrátek, které nabízí nejen zábavu s vodou, ale také poučení o tom, jakou sílu může voda mít, k čemu všemu se dá využít apod. Také se zde návštěvníci seznámí s tím, jak řeka plyne od pramene až do moře a najdeme tu i rybí přechod kolem jezu.

Co Vás osobně nejvíce přilákalo do projektu Vodního domu?
Těch důvodů bylo víc. Jednak to byla možnost vzdělávat děti díky našim výukovým programům a pak také velká různorodost práce – kromě služeb pro školy pořádáme akce pro veřejnost, provádíme po hrázi vodní nádrže, spolupracujeme s mnoha odborníky v oboru atd. A v neposlední řadě to byla možnost pracovat pro Český svaz ochránců přírody Vlašim, který jsem už v době vzniku Vodního domu vnímala jako velmi důležitou organizaci v regionu.

Již při vstupu do recepce jsem vnímal velmi pohodovou atmosféru. Jak velký tým lidí se stará o provoz ve Vodním domě?
O provoz Vodního domu se stabilně starají čtyři lidé – kromě mě tu máme dvě lektorky výukových programů, které také zajišťují chod recepce a pořádají akce pro veřejnost. O technický stav areálu a jeho údržbu se pak stará pan správce. Dále tu jsou další dva lidé na údržbu a úklid a přes sezónu nám pomáhají brigádnice na recepci.

Máte zde Vodní bar. Jakou vodu tady mohou návštěvníci ochutnat, a která je Vaše nejoblíbenější?
Ve Vodním baru můžete ochutnat čtyři druhy vody – kohoutkovou, minerální, pramenitou a sodovku. A opravdu každá chutná úplně jinak. Já dávám přednost kohoutkové.

V rámci venkovní expozice vytváříte podmínky pro růst unikátní Kuřičky hadcové – drobné rostliny, jejíž výskyt zasáhla stavba nedaleké dálnice a zatopení údolí přehradní nádrží. Jste úspěšní v její záchraně?
Náš projekt – Život pro kuřičku, běží zatím tři roky a ještě další dva má před sebou. Ale už teď jsou vidět výsledky, ze kterých máme velkou radost. Podařilo se vybudovat 16 záchranných populací v soukromých zahradách a na obecních pozemcích, na původních lokalitách se díky zásahům podařilo zastavit úbytek původních rostlin a především se začaly objevovat úplně nové rostliny – zatím jich máme zmapováno 138 a věříme, že budou dál přibývat.

Vodní dům získal řadu architektonických ocenění. Jaké zajímavé stavební řešení u Vás najdeme?
Už před zahájením výstavby získal projekt Vodního domu v 9. ročníku soutěže „Český energetický a ekologický projekt roku 2010“ cenu České komory autorizovaných inženýrů a techniků. Odborná porota ocenila ohleduplné umístění stavby, její nízkoenergetický standard, využití místních přírodních materiálů a zapojení do okolní volné krajiny bez narušení jejího půvabu a přirozeného tvarování. V roce 2017 pak byl Vodní dům nominován na Českou cenu za architekturu.

Jak se žije ve vodním domě v zimě?
Určitě klidněji než od jara do podzimu. Ale neznamená to, že bychom usnuli zimním spánkem a probudili se až na jaře. Chystáme nové akce pro  veřejnost, připravujeme výukové programy pro děti nebo vymýšlíme a vytváříme nové exponáty.
 
Na jaké novinky nebo akce byste nás mohla pozvat v nejbližším období?
Podzim bude nabitý akcemi a zážitky. 21. 9. se vrátíme v čase a poslechneme si přednášku ing. Jana Plechatého  o historii stavby vodní nádrže Švihov. Týž den odpoledne pak přijede mobilní planetárium, které návštěvníkům nabídne jedinečné sférické promítání filmů o vodě a klimatických změnách. V říjnu se potopíme pod hladinu s fotografem Rostislavem Štefánkem, který k nám přiveze výstavu fotografií nazvanou Ze života pod hladinou. Následovat bude 20. 10. Den stromů a 9. 11. zavzpomínáme společně s rodáky a pamětníky na zatopené městečko Zahrádka, které muselo ustoupit přehradě.

Děkuji za rozhovor.

http://www.andarch.cz/projekty/nc-vodni-dum