Zpět
Tipy na výlety / Poznej Rakousko s Herz – 1. Wachau
Poznej Rakousko s Herz – 1. Wachau
Poznej Rakousko s Herz – 1. Wachau Poznej Rakousko s Herz – 1. Wachau Poznej Rakousko s Herz – 1. Wachau Poznej Rakousko s Herz – 1. Wachau Poznej Rakousko s Herz – 1. Wachau Poznej Rakousko s Herz – 1. Wachau

Poznej Rakousko s Herz – 1. Wachau

Poznejte s námi krásy Rakouska.
Osmdesát kilometrů na jih od českých hranic leží Wachau. Jedno z nejkrásnějších evropských říčních údolí, které je od roku 2000 na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Úsek Dunaje mezi Melkem a Kremží, je známý především svým vínem. Ale důvodů k návštěvě je mnohem více.
 
Víno: Již na konci 18.století používali vinaři HERZ armatury ke stáčení a čepování svých lahodných Ryzlinků a Veltlínů. Na vinicích založených Římany dokázali rakouští vinaři místní Veltlín a Ryzlink dostat téměř k dokonalosti.
Pro základní orientaci jsou vína ve Wachau řazeny do tří kategorií:
Steinfeder – lehká svěží vína s obsahem alkoholu do 11,5%.
Federspiel – výrazná vína s obasahem alkoholu 11,5 až 12,5 %.
Smaragd – jsou vína z nejlepších vinic a většinou z pozdějšího sběru. Obsah alkoholu je přes 12,5%. Tato vína se hodí i pro archivaci.
 
Gastronomie: Ideálním obdobím na výlet do Wachau je babí léto září – říjen. V tomto období si rozhodně nenechte ujít dýňovou polévku a Wachauskou palačinku plněnou domácí meruňkovou marmeládou.
 
Pěšky nebo na kole: Pohybovat se můžete pohodlně podél vody nebo stoupat nádhernými vinicemi za ještě hezčími výhledy na údolí Dunaje. Na své si přijdou i lovci výškových metrů. Ve Wachau není problém během 50ti kilometrové vyjížďky nebo tůry „kolem řeky“ nastoupat až 2000 m převýšení. Kvůli ochraně rázu celého údolí se zde nebudovaly mosty. K přesunu na druhý břeh lze využít několika přívozů.
 
Pro první návštěvu doporučuji nejhezčí oblast mezi městečkem Spitz a městem Krems. Tady všichni pochopí, kde Johann Straus složil legendární valčík Na krásném modrém Dunaji.
 
Užitečné odkazy:
https://www.donau.com/cs/wachau-nibelungengau-kremstal/